Atatürk   E Devlet   E Okul   Döviz Kurları   Linkler   İletişim   Hava Durumu      
Anasayfa Kuran Hafızlık Hafızlıkla İlgili Hadisler
Hafızlıkla İlgili Hadisler
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 22
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 03 Şubat 2010 10:56

Hafızlarla İlgili Hadisler
Meşhur bir hadis-i şerif: “Sizin en hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir ” (Buharî, Fedâilu’l-Kur’an, 21)
Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Kur'ân'ı okur, ezberler, helâl kıldığı şeyi helâl kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabûl ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan âliesinden on kişiye şefaatçi kılınır." (Tirmizî, Fedâilü'l-Kuran, 13; İbn Mâce, Mukaddime, 17.)
Bir başka Hadis'te ise: “Günde iki yüz ayeti düşünerek okuyan birisi kendi çevresindeki 7 kabire (ölen kimseye) şefaat edebilir.” (el-Burhan (Zerkeşi), c.1, s.462; Kenz-ul Ummal, c.1, s.477.) denilmetedir.

Kuran öğrenen ve Kuran öğretenlerin en hayırlı kimseler olduklarını(1) açıklayan sevgili Peygamberimiz, Kuran ezberleyen ve onunla amel eden hafızlara da, ayrı bir değer vermiş ve onların Allah'ın ehli ve seçkin kulları(2) ve meleklerle beraber olduklarını,(3) cennete gireceklerini ve ayrıca aile fertlerinden cehenneme girmeyi hak etmiş on kişiye şefaat edeceklerini(4) bildirmiştir. Bütün bunlardan başka Peygamberimiz'in irşad, imâmet ve yöneticilik görevi vereceği kimselerde, Kur'an'ı en çok bilenleri tercih etmesi de, bu konuya verdiği önemin delili olmaktadır. Meselâ O, Tebûk seferinde (9/630), Mâlik b. Neccâr Oğullarının sancağını Zeyd b. Sâbit'e vermiş ve: "Zeyd, Kuran'ı çok iyi bilir. Kur'an ise mukaddemdir (önde ve önceliği olandır)." Buyurmuştur.( Buhârî, Ezan, 54; Müslim, Mesâcid, 289-291.

KAYNAKLAR
________________________
1- Buhârî, Fedâilü'l-Kuran, 21; Ebû Dâvûd, Vitr, 14; Tirmizî, Fedâilü'l-Kuran, 15; İbn Mâce, Mukaddime, 16.2- İbn Mâce, Mukaddime, 16; Ahmed b. Hanbel, age, III, 127.<br />3- Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 244; Ebu Dâvûd, Vitr, 14; Tirmizî, Fedâilü'l-Kuran, 13.
4-Tirmizî, Fedâilü'l-Kuran, 13; İbn Mâce, Mukaddime, 17.

Bu İçerik4180 Defa Okunmuştur