Atatürk   E Devlet   E Okul   Döviz Kurları   Linkler   İletişim   Hava Durumu      
Anasayfa Kuran Hafızlık Hafızlık Teknikleri
Hafızlık Teknikleri
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 115
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 03 Şubat 2010 10:46

Hafızlık teknikleri

1.   Ezberleyeceğiniz sayfayı yüzünden hızlı bir  şekilde okuyunuz. Hızlı okuyunuz

2.  Ayetleri tek tek ezbere okumaya çalışınız. Her ayeti yanlışsız okumaya çalışınız.

3.  Peşpeşe ezbere okuduğunuz ayetin sadece ilk kelimesine veya ilk kelimenin ilk harflerine bakarak okumaya çalışın. Her ayeti kuvvetli ve yanlışsız ezberleyiniz.

4.  Ayetlerin peşpeşe sırasını gözeterek ve yüzüne bakmadan ezberleyiniz. Ayetler arasındaki bağlantıyı pekiştiriniz.

5   Bazı ayetlerin ve bazı ayetlerdeki kelimelerin değişik sayfa ve surelerde tekrar edildiğinden dolayı manalarına dikkat etmeden, hafızanın aşina olacağı akıcılıkta ezberleyin ki unutulmaması kolay olsun. Manaya bağlı kalarak yapılan ezber usulü zor, karışık ve şaşırtıcıdır. Ezberleri sayfanın ve ayetlerin tabîi akışına göre yapınız.

6.  Hafızlık için hazırlanmış özel bir Kur'anı Kerim var ondan ezberlemeniz kolay olur . Sûre ve ayetlerdeki tekrarları ve birbirine yakın ayet ve deyimleri belirgin bir şekilde gösteriyor, kolay bağlantı kurmaya ve hatırlamaya yardımcı oluyor. Bu kur'anı bir hoca efendi hafızlara kolaylık olsun diye hazırlamış fakat ben ismini ne yazık ki hatırlayamıyorum. İnşallah içinizde hatırlayanınız vardır. Ezberleri hafızlık için özel Kur'an'dan yapınız.

7.  Ezberi ilk cüzün son sayfasından başlayarak sırasıyla ikinci, üçüncü, ... otuzuncu cüzün son sayfalarını ezberleyin. Sonra, birinci cüzün 29'uncu sayfasının ezberiyle beraber 30'uncu sayfasının ezberini de tekrarlayarak okuyun ve her cüz için bunu uygulayın. Böylelikle her yeni sayfayla beraber eski sayfaları da pekiştirmiş olursunuz. Ezberde her yeni sayfayla beraber eski sayfaları takrarlayınız. Böyle ezberlemenin bir sebebi ilmi çalışmalarda; hangi sayfanın hangi cüzde, kaçıncı sayfa oduğu, hangi ayetin hangi cüzün hangi sayfasında olduğu hemen hatırlanabilsin, bulunabilsin.

8.Ezberi genellikle, araklısız hergün yapın. Zihnin uyumunu sürekli canlı tutunuz. Ezbere ara vermeyiniz.

9.   Ezber için belli bir vakti zamanın içine, günün içine sıkıştırın. Boş vakit veya uygun bir zaman beklemeyin, bekleyerek uygun vakit asla gelmez, vakti kendiniz bulun. Acil bir işinize veya bir arkadşınız, yakınınız çağırdığında nasıl vakit bulabiliyorsanız, ayırabiliyorsanız ezber vaktine de aynı aciliyeti gösterin. Ezberi her vakitte yapınız.

10.  Ezberi her yerde yapabilirsiniz. Evde, camide, işte, trende, otobüste, namaz vakitlerinde, iş arasında, yolda yürürken gibi her durumda yapın. Ezber için özel bir yer ve mekan aramayınız.

11.  Ezberlerinizi yüzünden dinleyecek birisine lütufla izin isteyerek okuyun, uygulama yaptırın. Ezber yapan iki kişi birbirlerini dinleyerk çok fayda sağlarlar. Ezberlerinizi, lütfen dinletiniz.

12. Ezberlerinizi vakit namazlarda zammı sûre olarak okuyunuz. Ezberlerinizi namazlarda okuyarak uygulamasını yapınız.

13.  Her ezbere başlarken Kur'an okumaya başlama duasını da okuyunuz. Ezbere duayla başlayınız.

14. Kuran Meal ve tefsirini okuyun, üzerinde çalışınız

Bu İçerik15822 Defa Okunmuştur